Złoty Bieg jest organizowany przez Zryw Parzymiechy w ramach biegu im. red. Tomasza Hopfera. Sam pomysł zrodził się wśród działaczy klubowych Michała Mikołajczyka i Andrzeja Wielocha. Jest to szczególny bieg, bieg osób inaczej sprawnych z różną niepełnosprawnością, w którym uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. Odbywa się w dwóch kategoriach: dziewczynki i chłopcy, na dystansie 111m. Dla wielu z nas jest to dystans bardzo krótki, ale dla niektórych zawodników z niepełnosprawnością przebiegnięcie tego dystansu, jest to jak „maraton”. Będąc kilka lat temu na biegu Hopfera, po raz pierwszy zobaczyłem tych wspaniałych biegaczy, ich wolę walki, determinację z jaką pokonywali każdy metr trasy. Kiedy stanąłem z nimi na mecie, byłem pod wielkim wrażeniem jak bardzo wszyscy się cieszyli z medali i ukończenia biegu. 

Po cichu marzyłem, by któregoś dnia uczestniczyć jako organizator w takim biegu. W następnym roku, całkiem przypadkowo znalazłem się przy biurze zawodów Złotego Biegu. Było kilka minut poślizgu w programie zawodów a zawodnicy zaczęli się niecierpliwić. Zabrałem wszystkich na linię startu, przeprowadziłem rozgrzewkę i wystartowaliśmy z pierwszą grupa. Marzenia się spełniają. W roku następnym byłem odpowiedzialnym za przygotowania do Złotego Biegu. Pomimo ciężkiej choroby jestem jego częścią i nadal prowadzę Złoty Bieg. Nie można zatrzymać pociągu, który ruszył. Pamiętam słowa Andrzeja, innych biegów może nie być, ale Złoty Bieg musi. Rozumiem Andrzeja, dlaczego ten bieg jest tak bardzo ważny. Atmosfera i klimat, który towarzyszy jest niepowtarzalny, tak jak przed, w czasie i po biegu. 

Nie da się tego wszystkiego opisać słowami, tego, co dzieje się na scenie podczas dekoracji wszystkich uczestników biegu. Radość, łzy wzruszenia, wspólne zdjęcia a to wszystko w rytmie „We are The Champions”. Bardzo się cieszę, że kiedyś ktoś pomyślał o osobach inaczej sprawnych tworząc Złoty Bieg, który pozwala integrować z sobą różne środowiska bez względu na to kim jesteś. Jest to dla mnie wielka satysfakcja by móc pomagać innym, patrzeć na radość drugiego człowieka. Nie możemy zapominać o rodzicach i opiekunach, którzy są z nami na co dzień, ich poświęcenie i opieka jest bezcenna. Będąc kiedyś w ośrodku dla bezdomnych przeczytałem napis na ścianie „Dobro, które uczyniłeś jutro zostanie zapomniane. Nieważne, czyń dobro…”
Grzesiek Koordynator ZŁOTEGO BIEGU.

Zapisy uczestników ZŁOTEGO BIEGU tylko bezposrednio u koordynatora Grzegorza Dobosza.
Tel: 509 024 275
e-mail: g.dobosz@vp.pl